Telefoniranje će poskupeti od 1. avgusta, a svi operateri fiksne telefonije u Srbiji tvrde da više cene nisu rezultat njihovih zahteva. Po njima, krivac je isključivo procena RATEL-a, kao regulatorne agencije. Jedno je sigurno: da će građani Srbije uskoro umesto dosadašnjih 388 dinara bez PDV-a, telefonsku pretplatu mesečno plaćati 430 dinara. Hladan tuš za sve korisnike je i to što će cene lokalnog saobraćaja biti povećane i to 100 odsto. Iz „Telekoma” poručuju da nisu tražili, niti su planirali povećanje cena, a iz Republičke agencije za elektronske komunikacije da su „poskupljenja neizbežna zbog obezbeđivanja uslova za rad i poslovanje stranih investitora, koji su novi operatori fiksne telefonije”. Zato se postavlja pitanje da li je „Telenor”, koji je dobio drugu licencu za fiksnu telefoniju, tražio povećanje cena. U ovoj kompaniji to demantuju, ali ne kriju da su zadovolji ovakvom odlukom. Ovom odlukom Ratel je ukinuo diskriminaciju mreža.
Telefoniranje će poskupeti od 1. avgusta, a svi operateri fiksne telefonije u Srbiji tvrde da više cene nisu rezultat njihovih zahteva.
Po njima, krivac je isključivo procena RATEL-a, kao regulatorne agencije. Jedno je sigurno: da će građani Srbije uskoro umesto dosadašnjih 388 dinara bez PDV-a, telefonsku pretplatu mesečno plaćati 430 dinara. Hladan tuš za sve korisnike je i to što će cene lokalnog saobraćaja biti povećane i to 100 odsto.
Iz „Telekoma” poručuju da nisu tražili, niti su planirali povećanje cena, a iz Republičke agencije za elektronske komunikacije da su „poskupljenja neizbežna zbog obezbeđivanja uslova za rad i poslovanje stranih investitora, koji su novi operatori fiksne telefonije”. Zato se postavlja pitanje da li je „Telenor”, koji je dobio drugu licencu za fiksnu telefoniju, tražio povećanje cena. U ovoj kompaniji to demantuju, ali ne kriju da su zadovolji ovakvom odlukom. Kako kažu u „Telenoru”, ovom odlukom Ratel je ukinuo diskriminaciju mreža.
– „Telenor” nije tražio regulaciju maloprodajnih cena, ali je zadovoljan njihovom korekcijom, jer tu vidimo kretanje u pravcu regulisanja tih cena prema tržišnom principu. Što se tiče regulisanja velikoprodajnih cena, smatramo da je regulatorna agencija ovim obezbedila poštovanje načela nediskriminatornosti. Veoma je važno to što su ovog puta, kako navodi Ratel, cene zasnovane na troškovnom modelu, čime se izbegava proizvoljnost i postupa po tržišnim načelima – rekao je Goran Vasić, izvršni direktor korporativnih poslova u „Telenoru”.
U Ratelu objašnjavaju da to što operateri fiksne telefonije nisu tražili povećanje cena, ništa ne menja, jer Ratel ima prava da sam odlučuje.
– Odredbe Zakona o elektronskim komunikacijama obavezuju Republičku agenciju za elektronske komunikacije da obezbedi razvoj tržišta i omogući konkurenciju i ravnopravan položaj svih učesnika. Među nadležnosti Agencije spada i proglašavanje operatora sa značajnom tržišnom snagom i definisanje obaveza koje takvi operatori moraju da ispune. Jedna od obaveza operatora sa značajnom tržišnom snagom je i podnošenje regulatornih izveštaja o svom poslovanju, da bi Ratel, analizirajući regulatorne izveštaje, mogao da donese odluke o cenama telekomunikacionih usluga, zasnovanih na troškovnom principu – naveli su u Ratelu.
Iz „Orion telekoma”, operatora bežične fiksne telefonije saopštavaju da cene njihovih usluga, za sada, ostaju nepromenjene, ali i da će pažljivo pratiti i analizirati situaciju i shodno tome reagovati.
– Ne želimo da komentarišemo izjavu operatora sa značajnim tržišnim udelom, čije su cene samim tim stavljene pod kontrolu Ratela. Jedina posledica ove odluke je da će „Telekom” povećati poslovni prihod od pretplate za usluge fiksne telefonije za oko 50 miliona evra godišnje – rekli su u „Orionu”.
U organizacijama za zaštitu prava potrošača su ogorčeni ovim odlukama.
– Objašnjenje Ratela da se ovo radi zbog razvoja tržišta nema logike i nije dovoljno, jer se od konkurencije očekuje da donese niže cene i bolju uslugu korisnicima, a ne više cene kao što se sada dešava – smatra Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS).
Osim što će biti povećana telefonska pretplata biće skuplje i telefoniranje u lokalnom saobraćaju i to oko 100 odsto. Zapravo, cena impulsa ostaje ista 0,4043 dinara bez PDV-a, ali je njegovo trajanje skraćeno – sa 60 na 26 sekundi u jakom saobraćaju koji traje od sedam do 21 čas radnim danima i subotom, a sa 120 na 52 sekunde od 21 do sedam časova radnim danima, subotom i praznicima. U okviru pretplate biće obezbeđeno 300 besplatnih impulsa, što je dvostruko više nego sada.